Kim jest freelancer?
Freelancer to po polsku „wolny strzelec” – osoba, która wykonuje dla zleceniodawcy konkretne zadania na podstawie umowy, ale innej niż ta o pracę. Jest to człowiek, który potrafi działać na wielu torach jednocześnie, jest bardzo zaangażowany w to, co robi, a dodatkowo jest pracowity i wyjątkowo zmotywowany. Freelancer może sam wybierać zlecenia, ustalać godziny pracy i miejsca. Najlepszym rozwiązaniem dla freelancerów jest wirtualne biuro Warszawa. Taka współpraca ma wiele plusów. To prestiżowy adres, pod który będzie przychodzić poczta, a pracownik wykona skany i wyśle je na Twojego maila. Możesz również na niego zarejestrować swoją firmę podczas załatwiania wszelkich formalności. Koszt wykupienia odpowiedniego pakietu zwykle nie przekracza kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W cenę różnego rodzaju pakietów jest wliczony między innymi dedykowany numer telefonu z dowolnym prefiksem. Będziesz mieć również możliwość wynajęcia sali konferencyjnej, w której możesz przeprowadzać rozmowy rekrutacyjne. Przeważnie są one umieszczone w centrach miast – taki adres na wizytówce wygląda bardzo profesjonalnie.
Jak zostać freelancerem?
Jeśli rzeczywiście zdecydowałeś się na bycie freelancerem, zacznij od uświadomienia sobie, że taki sposób pracy naprawdę jest dla Ciebie dostępny i że faktycznie możesz to zrobić! Pamiętaj, że nie ma rzeczy niemożliwych. Pracę freelancera możesz rozpocząć w każdym momencie swojego życia, najlepiej jednak zacząć już na studiach – dzięki temu szybko nauczysz się godzić tak zwaną „sferę realnych możliwości” z Twoimi potrzebami finansowymi. Im szybciej posiądziesz tę umiejętność, tym lepiej.
Mając już swoją markę i wsparcie takiego miejsca, jak biuro wirtualne Warszawa, zadbaj o to, aby wybierać takie zlecenia, których wykonywanie przyniesie Ci radość i spełni Twoje oczekiwania finansowe. Na początku może być trudno zyskać przewagę nad konkurencją, dlatego wielu freelancerów bierze wszystkie zlecenia. To jedynie może Cię skutecznie zniechęcić do wykonywanego przez Ciebie zawodu, nie ważne, czy to copywriter czy programista, bądź fotograf.
Kilka rad dla początkujących freelancerów
Jeśli zdarzą Ci się porażki – nie zniechęcaj się nimi, tylko wyciągaj z nich wnioski. Naucz się odpowiednio planować i organizować swój czas, tak, aby brać pod uwagę swoje siły i możliwości, pamiętaj przy tym o higienie snu i zdrowym odżywianiu. Nie zapominaj o regenerującym nie tylko ciało, ale i umysł, odpoczynku. Znajduj w swojej pracy pozytywy – dzięki temu utrzymasz swój poziom zaangażowania bardzo wysoko. Wyrażaj swoje zdanie proponując klientowi alternatywne rozwiązania – w sposób kulturalny i taktowny. Zawód freelancera nie istnieje jeszcze w polskim systemie prawnym, dlatego tak ważne jest pilnowanie formalności. Pamiętaj, by podpisywać umowy, są one ważne, ponieważ na ich podstawie możesz świadczyć swoje usługi. Powodzenia!